Kıbrıs Şehitleri Caddesi No 98/3 Alsancak/İZMİR
trende

Güzelyurt Oto Kurtarıcı

30.12.2019
2.224
Güzelyurt Oto Kurtarıcı

Güzelyurt Nerededir? Nereye Bağlıdır?

Güzelyurt ilçesi İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Aksaray iline bağlı bir ilçedir. Güzelyurt ilçesi gerek doğası gerekse diğer özellikleri ile gezilmesi ve görülmesi gereken bölgeler arasında yer almaktadır. Seyahat etmek insanların kendilerine verecekleri en büyük armağanların başında gelir. Gezi ve tatil organizasyonlarında temel de hem dinlenmelisiniz hem de beraberinde kaliteli tatil anıları biriktirebilmelisiniz. Güzelyurt ilçesini gezi rehberinize eklemişseniz mutlaka Güzelyurt oto kurtarıcı hizmetlerine ait telefon numarasını da yanınızda bulundurunuz.

İşte İç Anadolu Bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri içinde yer alan bu ilçeyi de Güzelyurt araç kiralama olanaklarıyla tanıyıp gezip her yanını keşfedebilirsiniz.  Güzelyurt ilçesi aynı zamanda tarihi Kapadokya Bölgesi sınırları içinde yer almaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 1500 m olan bu ilçede karasal iklimin etkileri görülmektedir.

Güzelyurt Tarihi Yapısı

Güzelyurt ilçesinin tarihi de çok eski zamanlara kadar gitmektedir. İlçe konumlanmış olduğu bölgenin genel özellikleri itibariyle birçok farklı kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış, önemli göç yolları üzerinde olduğu için de sürekli aktif ve canlı bir yerleşim yeri olarak kalmıştır. Güzelyurt oto kiralama hizmeti veren firmalar da bu tarihi beldeyi gezmeye gelen misafirlerine oldukça ekonomik koşullarda hizmet vermektedirler. İlçede farklı sektörlerin gelişim gösterdiği bilinmekle birlikte Güzelyurt yol yardım hizmetlerinin de sorunsuz bir şekilde sunulduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Güzelyurt’un eski ismi Gelveridir. Uzunca bir süre kullanılan bu isim 1965 tarihinde şimdi ki ismi olan Güzelyurt’a çevrilmiştir.  1989 yılında çıkarılan bir kanunla Aksaray il statüsüne geçince Güzelyurt beldesi de ilçe statüsüne geçmiştir. Her köşesinde barındırdığı tarihten izler taşıyan bu bölge görülmeye değer bir açık hava müzesi gibidir.

Güzelyurt Gezilecek Yerler

İnsanlar tatillerini planlarken öncelikle bölgelerin gezilip görülebilecek tarihi ve doğal güzellik alanlarına bakmaktadırlar. Yeni yerler görmenin yanında geçmişi de yerinde yaşama isteği hemen her kişinin içinde taşıdığı bir istek olarak karşımıza çıkmaktadır. Güzelyurt gezilecek yerler bakımında da bu isteklerin hemen hepsine karşılık verecek kadar geniş bir alana sahiptir. Doğal güzellikleri, tarihi yapısı, eşsiz ve temiz havası gibi alternatifleri misafirlere aynı anda sunmaktadır. Güzelyurt rent a car firmaları da doğan bu gereksinimler karşısında oldukça geniş bir hizmet yelpazesi ile hizmet vermektedirler. Önemli olan ilk nokta tarihi yaşarken doğal olarak enfes bir ortamda olacağınız gerçeğini bilmenizdir. Güzelyurt’u mutlaka gezi programınız içine almalısınız.

 

Bahattin Samanlığı Kilisesi Nerededir?

Bu tarihi kilise, Güzelyurt ilçe merkezi sınırları içinde yer alan Belisırma köyünde bulunur. Kilisenin tam olarak hangi yılda inşa edildiği ise net olarak bilinmemektedir. Fakat çeşitli belgelere ve rivayetlere göre 10 ile 12. Yüzyıl aralarında inşa edildiği belirtilmektedir.  Kilise de Hz. İsa’nın yaşamı ile ilgili sahneler tasvir edilmiştir.

Bunların yanı sıra tarihi yapının içinde Üç Müneccim,  Hz. İsa’nın doğumu, Hz. Yusuf’un rüyası ve Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesi sahnelerini tasvir eden figürlerde bulunmaktadır. Bölgede yaşayan Bahattin adında biri burayı samanlık olarak kullandığı için tarihi yapıya bu isim verilmiştir. Aksaray Güzelyurt araç kiralama olanakları siz de bu tarihi kiliseyi görebilirsiniz. Herhangi bir yolda kalma durumunda ise Aksaray oto kurtarıcı hizmetlerinden yaralanabilirsiniz.

 

Karagedik Kilisesi Nerededir?

Güzelyurt ilçe sınırları içinde yer alan bu kilisenin de yapılış zamanı net olarak bilinmemektedir. Aksaray oto kiralama seçenekleri ile bu tarihi yapının bulunduğu bölgeye ulaşımınız son derece kolay olacaktır. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmese de bu yapının da 11. Yüz yıla dayandığı kimi araştırmacılar tarafından ortaya konulmaktadır.

Pürenli Seki Kilisesi Nerededir?

Güzelyurt içe sınırlarında yer alan bir başka tarihi yapı da bu kilisedir. Yapım yılı 11. Yüz yıla kadar gitmektedir. İçinde Hristiyanlık dinine ait tasvirler bulunmaktadır.

Ağaçaltı Kilisesi Nerededir?

Bu tarihi ve eşsiz yapı da Güzelyurt ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan Ihlara Vadisi girişinde bulunur. Güzelyurt araba kiralama olanakları diğer tarihi noktalarla birlikte bu tarihi mirası da yerinde görebilirsiniz. Elbette ki Ağaçaltı Kilisesi yolunda bir sorunla karşılaştığınızda Güzelyurt oto çekici hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kırkdamaltı Kilisesi Nerededir?

Güzelyurt kiralık araç uygulamasından elde ettiğiniz aracınızla yine ilçe sınırları içinde Belisırma köyünde yer alan bu tarihi kiliseyi de görmelisiniz. Tamara isimli bir prensesin 1283 yılında inşa ettirdiği bu kilisenin bir diğer adı da Yüksek Kilisedir.

Ziga Kaplıcaları Nerededir?

Güzelyurt bölgesi sınırları içinde yer alan doğa harikası bir kaynaktır. Ve şifalı olduğu bazı araştırmalarla ortaya konmuştur.

Selime Katedrali Ve Peri Bacaları

İlçe sınırları içinde ki Selime kasabasında bulunan tarihi bir kilisedir. İçinde yine Hristiyanlık ve Hz. İsa Tasvirleri bulunmaktadır.

Manastır Vadisi Nerededir?

Güzelyurt ilçesinde bulunan ve il merkezine yaklaşık olarak 50 km mesafede bulunan bu vadi içinde çok sayıda tarihi manastır ve kilise bulunmaktadır. Doğal bir tarih müzesi gibi duran bu yeri Güzelyurt gezi programınız içine mutlaka dahil etmelisiniz.

Ihlara Vadisi Nerededir?

Ünü bütün Türkiye ile birlikte dünyaya yayılmış olan bu doğa harikası yer de Güzelyurt sınırları içinde bulunmaktadır. Eşsiz yapısı ve doğal güzellikleriyle aynı zaman da içinde yer alan tarihi kilise ve yapılarıyla mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

Güzelyurt Geçim Kaynakları Nelerdir?

Güzelyurt ilçesinde ki insanların belli başlı geçim ve ekonomik kaynakları tarımdır. Tarımdan sonra gelen diğer bir faaliyet ise hayvancılıktır. Aynı zaman da sahip olduğu doğal güzellikleri nedeni ile ilçe de turizm de bir gelir kaynağı olarak gösterilebilir. Sizde bu tarihi ve doğal güzellikleri bir arada yaşamak için Güzelyurt ucuz araç kiralama olanaklarından yaralanabilirsiniz.

Güzelyurt Gezi Programı

Güzelyurt mutlaka tatil rotanıza eklemeniz gereken bir yerdir. Görülmesi ve gezilmesi gereken oldukça fazla yeri vardır. Bu doğrultuda yapacağınız tur veya tatil planınız içinde Güzelyurt kurumsal araç kiralama hakkında bilgi sahibi olma konusunu da es geçmemenizde fayda vardır. Geçirdiğiniz her anı dolu dolu ve tarihle iç içe geçireceğiniz bir tatil planı ile siz de bu güzellikleri ve harika coğrafyayı yerinde görün. Olası bir yolda kalma sorunuyla karşılaştığınızda ise Aksaray Güzelyurt oto kurtarıcı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Gülağaç Oto Kurtarıcı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Yolda Kaldıysanız Hemen Arayın!
WhatsApp Acil Durumlarda Konum Atınız.