Kıbrıs Şehitleri Caddesi No 98/3 Alsancak/İZMİR
trende

Ortaköy Oto Kurtarıcı

30.12.2019
2.340
Ortaköy Oto Kurtarıcı

Ortaköy Nerededir? Hangi İle Bağlıdır?

Ortaköy ilçesi İç Anadolu Bölgesi, Orta Kızılırmak bölümünde yer almaktadır. Aksaray ilene bağlı olan bu ilçenin merkez ile uzaklığı ise 55 km’dir. Ortaköy’e ulaşım olanakları bakımından ya merkezden hareket eden otobüsler tercih edilebilir ya da Ortaköy araç kiralama hizmetlerinden faydalanılabilir. İlçe iç kısımlarda yer aldığı için sert bir karasal iklimin etkisi altındadır. Arazi şekilleri de genellikle engebeli arazilerden oluşmaktadır. Ortaköy oto kurtarıcı hizmetlerinin ilçede uluslar arası kalite standartlarına sahip bir şekilde sunulduğu bilindiği için bölgede her geçen gün bu sektörün geliştiğini söylemek de mümkün olmaktadır.

Anadolu’nun kendine has kültürü ve diğer bazı özellikleri bu yerleşim yerinde de kendisini göstermektedir.  Bu şirin ilçenin doğusunda Nevşehir İline bağlı Gülşehir İlçesi, Batısında Ağaçören İlçesi, Güneyinde Aksaray İli, Kuzeyinde ise Kırşehir İli sınırları bulunmaktadır. Bölge genel anlam da zengin bir kültürel birike de sahiptir.

Ortaköy Tarihi Yapısı 

Ortaköy tarihi, Hitit Medeniyeti kadar dayanmaktadır. Hititlerin egemenlik alanları içinde bir yerleşim yeri olan Ortaköy’de birçok yapılan araştırmalar bu sonuçları ortaya koymuştur. Hititlerin ardından bölgeye Friglerin hakim olmasıyla günümüzde ortaya çıkarılan birçok yapı bırakılmıştır. Ortaköy rent a car hizmeti veren firmalar bu bağlamda kısmen rehberlik hizmetleri de vermektedirler. Bu süreçleri bölgeye hakim olan başka medeniyetler ve toplumlar da izlemişlerdir. Bu tarihi ilçe birçok başka devletin ve topluluğunda saldırı ve istilalarına uğramıştır. Daha sonra yakın zaman doğru önce Bizanslar daha sonra ise Türkler bu ilçenin de yer aldığı bölgede egemenlik kurmuşlardır.

Ortaköy Gezilecek Yerler

Ortaköy gezilecek yerler bakımından aynı komşu yerleşim yerleri gibi oldukça geniş bir referans aralığına sahiptir. Bunun en önemli nedenlerinden biri çok eski zamanlara dayanan tarihi ve bölgeye egemen olan çok farklı kültürlere sahip toplumların olmasıdır. Aksaray Ortaköy araç kiralama ya da gezi turları ile sizde bu güzel bölgeyi gezip keyifli bir tatil yaşayabilirsiniz. Ortaköy konumu gereği de doğal güzelliklere sahiptir. Bu doğal güzellikler tarihi kalıntılarla harmanlandığı içinde görülmeye değer enfes bölgeler arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Ortaköy kültür ve tarihi birikimi birçok insanı kendisine hayran bırakacak kadar dolu ve geniştir. İnsanı, doğası, tabiatı ve tarihi ile mutlaka gezi programına almanız gereken bir yerdir.

Ozancık Yeraltı Şehri (Ersele) Nerededir?

Ortaköy İlçesi sınırları içerisinde yer alan Ozancık köyü sınırları içerisinde yer alan Yer Altı Şehri Ersele Bizans döneminde yapılmış bir tarihi yapıdır. Ersele höyüğünün güneyinde, kırk gözler mevkii ise yaklaşık 2,5 kilometre karelik bir alana yayılmış halen mera işlevi gören bir bölgedir.  Bu tarihi yapının üst kısımda mezarlık alanları vardır. Oldukça büyüleyici bir yapısı olan bu yapının şuana kadar en az yedi tane giriş kapısı tespit edilmiştir. Siz de Ozancık Yer altı Şehrini aracınızla gezerken; araçla ilgili bir sorun mu yaşadınız? Hemen Ortaköy yol yardım hizmetlerini arayabilirsiz.

Çevresinde ve iç kısımlarda bulunan havalandırma bacalarından ve bunların yapılarından ise buranın en az beş, altı katlı bir yeraltı şehri olabileceği sanılmaktadır. Kapladığı alan itibarı ile çok büyük bir yerleşim alanına sahiptir. Şehrin içinde karakteristik tırhaz taşları, depo odaları ve kurumuş suyolları çevresinde stilize mezar kabartmaları bulunmaktadır. Bu eşsiz tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz. Üstelik gezi programınızı Ortaköy araba kiralama ya da Ortaköy kiralık araç hizmeti veren tur şirketleriyle yaparsanız çok daha rahat bir ortam içinde bu tarihi eseri inceleyip, detaylı olarak fikir sahibi olabilirsiniz. Ve aynı zaman da çevresinde yer alan diğer alanları da gezip doğanın güzelliği altında kendinize ve ailenize sağlık bir günde hediye etmiş olursunuz. Her adımda bir açık hava müzesindeymişsiniz gibi etkileneceğiniz bu yapıyı tekrar tekrar görmek isteyeceksiniz.

Balcı Ormanı Ve Göleti Nerededir?

Balcı ormanı ve içinde yer alan aynı isimli gölet, Ortaköy merkez sınırları içinde yer alan doğal bir tabiat alanı ve dinlenme yeridir. Ortaköy araba kiralama imkânları ile ya da kendi özel aracınızla ailenizle birlikte son derece rahat ulaşabileceğiniz bir konumdadır. Burada neredeyse bütün yorgunluğunuzu atıp kendinizi doğanın eşsiz güzelliklerine bırakabilirsiniz. Aksaray oto kurtarıcı hizmetlerinin bölgede nitelikli bir şekilde sunuluyor olması sayesinde yolda kaldığınızda dahi sorununuz hemen çözülecektir.

Ortaköy’de Ne Yenir?

İçinde barındırdığı doğal güzellikleri ve eşsiz tarihi yapıları dışında yine Ortaköy de diğer ilçeler gibi zengin Aksaray mutfağının en güzel örneklerini tadabileceğiniz bir yerdir. Burada yıllar içinde nesilden nesile aktarılan tariflerle bugünkü halini almış olan birçok yöresel yemeği zevkle yiyebilirsiniz. Bunlar arasında Sıkma, Dolaz, Papara ve Ayva Dolması akla ilk gelen örnekler arasında sayılabilir. Sizde Aksaray ucuz araç kiralama olanakları ile yaptığınız bu ekonomik tatiliniz sırasında bu lezzetleri mutlaka tatmalısınız. Tabi ki Ortaköy oto çekici hizmetlerini de olası bir sorunla karşılaşma ihtimaline karşı her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

Ortaköy ekonomisi Ve geçim Kaynakları Nelerdir?

İç Anadolu coğrafyası içinde ki hemen hemen her yerleşim yeri gibi bu ilçede de ekonomi genel de tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Lakin bu ilçenin sulu tarım alanlarının azlığı ve yüzey şekilleri bazı zamanlar yüksek verimler alınmasının önünde bir engel olarak gözükmektedir.

Ortaköy Gezi Turu Planlaması

Ortaköy ilçesine gitmek için birçok sebebiniz var. Doğası, tarihi, kültürü, tabiatı ve elbette yemekleri bu sebepler arasında sayılabilir. Ortaköy kurumsal araç kiralama olanakları ise bu gezi turlarında misafirlere çok daha fazla seçenek sunmaktadır. Sizde bu sene ki tatil planlarınız içine bu ilçeyi alabilirsiniz. Tatil planını yaparken Aksaray Ortaköy oto kurtarıcı hizmetlerinin telefon numarasını da yanınızda bulundurmalısınız.

 

 

Bir önceki yazımız olan Güzelyurt Oto Kurtarıcı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Yolda Kaldıysanız Hemen Arayın!
WhatsApp Acil Durumlarda Konum Atınız.