Kıbrıs Şehitleri Caddesi No 98/3 Alsancak/İZMİR
trende

Sarıyahşi Oto Kurtarıcı

30.12.2019
2.310
Sarıyahşi Oto Kurtarıcı

Sarıyahşi Hangi İle Bağlıdır? Nerededir?

Sarıyahşi ilçesi İç Anadolu bölgesi sınırları içinde yer alan Aksaray iline bağlı ilçelerden bir tanesidir. İlçe, Aksaray’ 110 km bir mesafede bulunmaktadır. Oldukça güzel bir coğrafi konumu olan ilçe Hirfanlı Baraj gölünün kenarında Türkiye’nin en büyük akarsuyu olan Kızılırmak nehrinin de güney kısmındadır. Sarıyahşi’ye ulaşım kara yoluyla sağlandığı için ya yerel otobüslerle ya özel aracınızla ya da Sarıyahşi araç kiralama olanakları ile bu ilçeye ulaşıp gezinize hemen başlayabilirsiniz. Sarıyahşi ilçesi bağlı bulunduğu il olan Aksaray’a en uzak olan ilçedir. Sarıyahşi oto kurtarıcı hizmetlerinin bölgede oldukça geniş kapsamlı olarak sunulduğu bilinmektedir

Hemen yakınında Hirfanlı Baraj Gölü olduğu için hem verimli topraklara sahiptir hem de doğal güzellikleri ile göze çarpan bir yerleşim yeridir. 2016 yılında yapılan bir köprü vasıtasıyla ilçenin Kırşehir’e uzaklığı 30 km’ye kadar düşmüştür. İlçede karasal iklim etkindir ve bitki örtüsü de buna göre şekillenmiştir..

Sarıyahşi Tarihi Yapısı

Sarıyahşi’nin geçmişi milattan önceki devirlere kadar gider. Şuan kullanılan bu ismi nereden aldığı ise kesin bir bilgiyle bilinmemektedir. Sarıyahşi önemli ve verimli bir alanda bulunduğu için birçok devlet ve medeniyet burada hüküm sürmüş ve buraya hakim olmak istemiştir. Aksaray Sarıyahşi araç kiralama servisleri ile sahip olduğunuz araçla yapacağınız gezilerde bu izleri sizler de yakından görebilirsiniz.

Sarıyahşi Büyük İskender’in imparatorluk sınırları içinde yer almıştır. Daha sonra sırasıyla Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Devleti sınırları içinde yerleşik ve canlı bir yerleşim yeri olmaya devam etmiştir. Ardından Kurtuluş Savaşı’nın sonrasında ise bugünkü konumuna gelmiştir. Sarıyahşi önceden Ankara’ya bağlı bir beldeyken 1989 yılında il olan Aksaray’a bağlanmış ve ilçe statüsünü kazanmıştır.

Sarıyahşi’de Gezilecek Yerler

Çok eski zamanlara dayanan tarihi yapısı ve elbette coğrafyasının sağlamış olduğu doğal güzelliklerle birlikte Sarıyahşi gezilecek yerler açısından kendi başına bile görülmeye değer bir yerdir. İnsanlar tarihi koklarken bir taraftan da doğal güzelliklerle baş başa kaldıkları için bu bölgeyi her zaman tur programları içine dahil etmişlerdir ve dahil etmeye devam etmektedirler.

Ayrıca tarihi kalıntılar açısından bakıldığı zaman bu ilçe yedi tane ören yerinin tam olarak ortasına kurulmuş bir yerdir. Bu tarihi eserlerin birçoğu bugün maalesef buralardan kaçırılmıştır. Aksaray oto kiralama ve ulaşım olanakları bakımından bu gezinizde hiç zorlanmayacaksınız. Ulaşım imkânlarının rahatlığı ise size çok daha huzurlu bir gezi yapma şansı verecektir.

Hirfanlı Barajı

Sarıyahşi Hirfanlı Baraj Gölü kenarında kurulmuş bir yerleşim yeri olduğu için bu ilçeye gelindiğinde doğal güzellikleri ve zengin canlı türü ile bu göl de görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Sarıyahşi oto kiralama olanaklarının size sunduğu avantajlı fiyatlarla kiraladığınız aracınızla bu doğa harikası göl kenarına gelip isterseniz balık tutup isterseniz de güzel bir piknik yapıp iyi ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayaklarınızı toprağa basıp, gölün serin sularının kıyısında yürüyüş yapabilirsiniz. Temiz havayı içinize çekip vücudunuzu fiziksel olarak ve manevi anlamda arındırma şansını da bulabilirsiniz. Ayrıca kısa bir araba yolculuğu sonrası Kırşehir ilini de gezip geri dönebilirsiniz. Bölgede nitelikli bir şekilde sunulan Sarıyahşi oto çekici hizmetlerinin bulunması sayesinde olası yolda kalma sorunlarınız kolayca çözülecektir.

 

Sarıyahşi Geçim Kaynakları Nelerdir?

Sarıyahşi’nin bulunduğu topraklar oldukça verimli ve sulaktır. Bu ilçede de diğer yerleşim yerlerinde olduğu gibi genel anlam da ekonomi tarıma biraz da hayvancılığa dayalıdır. Baraj gölüne kıyısı olduğu için de bölge de bazı insanlar da geçimlerini balıkçılık yaparak sağlamaktadırlar. Sarıyahşi rent a car firmaları doğaya ve çevreye en uygun araçlarla sizlere hizmet verdiği için sizde gezinizin için doğal tarım alanlarını ve balıkçı teknelerini görmeyi ekleyebilirsiniz.

Anadolu’nun ortasında balıkçılık yapan insanlarla tanışıp belki onlarla balık avına bile çıkabilirsiniz. İlçe de yetiştirilen tarımsal ürünler ise Buğday, Arpa, Nohut, Şekerpancarı, Domates, Biber, Salatalık, Patlıcan ve Fasulye olarak sıralanabilir. Hayvancılık olarak da özellikle koyun yetiştirilmektedir. Siz de bu güzel ilçeyi gezmek ve tanımak isterken aracınızla yolda kalmışsanız; Sarıyahşi yol yardım olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Sarıyahşi’de Ne Yenir?

Sarıyahşi kiralık araç hizmetleri ile aracınızı ayarladıktan sonra enfes gezinize başlamadan önce yöreye has yemeklerden oluşan bir ziyafet çekmelisiniz kendinize. Bu bölge de diğer ilçeler gibi birçok yöresel yemeğin ev sahipliğini yapmaktadır. Öyle ya tatillerin olmazsa olmazlarından bir tanesi de yemeklerdir. Bu ilçede de bu bölgeye has olan Sıkma, Akasaray Tava, Mantarlı Bulgur Pilavı ve Dolma Mantı size önerdiğimiz lezzetler arasında yer almaktadır. Aksaray oto kurtarıcı avantajları sayesinde bu lezzetli yemekleri tatmak için yola çıktığınızda çok daha fazla güvende olabilirsiniz.

Sarıyahşi Gezi Planı Nasıl Yapılır?

Sarıyahşi saydığımız bu güzelliklerin yanında daha sayamadığımız ve gidip görmeniz gereken çok daha fazla güzelliği içinde barındıran şirin bir beldedir. Bu yüzden tatil planınızı yaparken bu noktayı da gözden kaçırmayın. Bu tatil de bir aracınızın olması size son derece büyük kolaylıklar sağlayacak bir noktadır. Kendinize ait bir aracınız yoksa bile Sarıyahşi ucuz araç kiralama hizmetlerinde yararlanabilirsiniz. Eğer kalabalık bir organizasyonla gitmeyi düşünüyorsanız bu defa da Sarıyahşi kurumsal araç kiralama bürolarıyla irtibat kurup, tatilinizi planlayabilirsiniz. Yine yolda kalma durumunda Aksaray Sarıyahşi oto kurtarıcı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ortaköy Oto Kurtarıcı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Yolda Kaldıysanız Hemen Arayın!
WhatsApp Acil Durumlarda Konum Atınız.