Kıbrıs Şehitleri Caddesi No 98/3 Alsancak/İZMİR
trende

Sultanhanı Oto Kurtarıcı

30.12.2019
2.323
Sultanhanı Oto Kurtarıcı

Sultanhanı Nerededir? Hangi İle Bağlıdır?

Sultanhanı, İç Anadolu Bölgesinde yer alan Aksaray ilinin yeni bir ilçesidir. 2017 yılında ilçe olan Sultanhanı ilçesi,  doğusunda Merkez ve batısında Eskil ilçesiyle birlikte güneyinde de Konya’nın Emirgazi ilçesiyle komşudur. İlçenin merkeze ile olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 42 kilometredir. Bu ilçede de tipik olarak bulunduğu coğrafi alan nedeniyle karasal bir iklim görülmektedir. Ayrıca yeni bir ilçe olduğu için gelişmeye de başlamıştır. Bundan dolayı Sultanhanı oto kurtarıcı hizmetleri de dahil olmak üzere çok sayıda farklı sektörün bölgede gelişim gösterdiği bilinmektedir.

Çeşitli ulaşım araçlarından bir tanesi de gezi programınız öncesinde planlayacağınız Sultanhanı araç kiralama firmalarında tedarik edeceğiniz araçlar olabilir. Bu araçlarla hem daha ekonomik hem de daha hızlı bir ulaşım imkânı bulabilirsiniz. İlçe aynı zaman da bitki örtüsü olarak da ikliminin etkisin de kalmıştır.

Sultanhanı Tarihi Geçmişi

Sultanhanı ilçesi de diğer komşu ilçeleri gibi çok eski zamanlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılan canlı bir bölgedir. Tarihi çok eski medeniyetlere kadar dayanmakta olan bu ilçeye sırasıyla Anadolu’da egemenlik kuran hemen her toplum ve devlet sahip olmuştur. Aksaray oto kiralama ve diğer ulaşım seçenekleri ile ilçe özelliği yeni ama tarihi çok eski olan bu yöreyi tanımaya başlayabilirsiniz. Anadolu binlerce yıldır çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmış bir diyardır.

Anadolu’yu oluşturan bu medeniyetlerin her biri kendi kültürlerini yaşadıkları için yörelerde bütün bu farklı toplulukların bir kültür mozaikleri görülmektedir. Ayrıca adını sahip olduğu Kervansaraydan alan bu ilçe de tarihi dokunun önemli parçalarını bünyesinde taşıyan yerleşim yerlerinden biri olarak ortada durmaktadır. Sultanhanı rent a car ve tur firmaları bu tarihi keşifte gelen ziyaretçilere gezilerinin her zerresinde eşlik etmektedirler. Bu durumda bu tarihi ve kültürel mozaiği daha iyi anlayabilme şansı bulabiliyorsunuz. Sadece bu kadar mı? Olası yolda kalma durumlarında dahi Sultanhanı oto çekici hizmetlerinin sorunsuz bir şekilde sunulduğunu söylemek de mümkün oluyor.

Sultanhanı Gezilecek Yerler

Anadolu coğrafyası içinde yer alan hemen her köşe, her yöre içinde gezilip görülecek harika doğal güzellikte yerler ve elbette geçmişi bugüne taşıyan tarihi eserler vardır. Büyük bir kültür mirasına sahip olan bu topraklar hemen herkes tarafında gezilip görülmek istenmektedir. Yapılan tatil planlarında yer verilmesi gereken bir yerde Sultanhanı ilçesidir. Aksaray Sultanhanı araç kiralama veya diğer yollarla ulaşabileceğiniz kadar rahat bir bölgede yer almaktadır.

Gezmeye başlamadan önce kısaca köklü tarihi yapısına ve gezilecek yerleri listesine bakmanızda da fayda vardır. Ya da Sultanhanı oto kiralama ve rehberlik hizmeti veren firmalarla da iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede yapacağınız geziniz ok daha kolay ve zevkli hala gelebilir. Her bölgenin kendine has güzellikleri, doğası ve kültürel değerleri ancak o bölgeye gidilip tam anlamıyla görülebilir. Bu bağlamda izin zamanlarınızda ailenizle ya da iş arkadaşlarınızla birlikte planlayacağınız gezi ve tatil programları sizlerin yorgunluğunu alma konusunda son derece işe yarayan yöntemlerdir.

Sultanhanı Kervansarayı Nerededir?

Bu tarihi yapı eşsiz güzelliği ve tarih içinde taşıdığı misyonuyla görülmeyi son derece fazla hak eden bir yerdir. Sultanhanı Kervansarayı, Sultanhanı ilçe sınırlarında içinde yer almaktadır. Bu kervansaray aynı zaman da bu ilçeye ismini de vermiştir. Sultanhan da denilen bu tarihi kervansarayı   1229 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad  yaptırmıştır. 1278 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından ise restore edilerek yenilenip,  genişletilmiştir. Sultanhanı gezilecek yerler bakımından zengin bir bölge olarak sayılabilir. Ve ilk gezi duraklarınızdan bir tanesi mutlaka bu tarihi kültürel bir miras olan kervansaray olmalıdır. Bu kervansarayı gezerken aracınızla yolda kalmanız durumunda derhal Sultanhanı yol yardımı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Sultanhanı araba kiralama seçeneklerinden faydalanıp sizde Aksaray gezi turunuzda bu bölgeyi ve bu muhteşem yapıyı canlı olarak görebilirsiniz. Sultanhanı Kervansarayının bir diğer önemli özelliği ise Anadolu sınırlarındaki en büyük kervansaray olarak bilinmesidir. Bu eşsiz yapının her bir noktasında o zaman ki tarihe ait izler bulmak mümkündür. Öyle ki konumu itibariyle de önemli bir yerde olan bu güzel yapı ziyaretçilerini her daim oldukça fazla etkilemektedir. Sultanhan sivri kemerinin hemen altında “Elminnetül Lillah” yani “Kudret Allah’ındır.” duası yazılıdır. Sultanhanı Kervansarayına girmek için ise uzunca bir dehlizden geçtikten sonra avluya varılır.

Sultanhanı Geçim Kaynakları Nelerdir?

Bu ilçenin de belli başlı geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bulunduğu bölgede ki hemen her yerleşim yeri gibi burasının da ekonomisi tarıma dayalıdır diyebiliriz.

Sultanhanı Yemekleri Nelerdir?

Bulunduğu bölgeye mahsus damak tatlarının hemen hepsi bu ilçede de yapılıp yenilmekte ve gelen ziyaretçilere de ikram edilmektedir. Sultanhanı kiralık araç istasyonlarında verdiğiniz molada hemen bu enfes lezzetleri tatmaya başlamalısınız. Bu lezzetler bu bölgeye özel ve yılların getirdiği tecrübe ve bilgi ile pişirildiği için yerinde yemek her zaman bir başka keyif olmaktadır. Bu bölgeye özel olarak sayabileceğimiz birkaç yemek arasında, Bamya Çorbası, Sıkma, Dolma Mantı ve Ayva Dolması gibi lezzetler bulunmaktadır. Bölgenin lezzetlerini tatmak için yola çıktığınızda herhangi bir nedenden dolayı yolda kalırsanız Aksaray oto kurtarıcı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Sultanhanı Gezi Planı Nasıl Yapılır?

Sizleri tarihi bir dokuyla karşılayacak olan bu ilçeye yapacağınız geziyi planlarken birkaç hususu göz önünde bulundurabilirsiniz. Öncelikle iklimi ile alakalı olarak bu bölgeye ilkbahar sonları ve yaz ayı başlarında gitmeniz geziniz için daha sağlıklı olabilir. Bunun yanında isterseniz bireysel olarak Sultanhanı ucuz araç kiralama olanaklarından yaralanabilirsiniz. İsterseniz de yine çok daha kalabalık gruplar için ideal olan Sultanhanı kurumsal araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Siz de olası yolda kalma sorununa önlem almak amacıyla Aksaray Sultanhanı oto kurtarıcı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Sarıyahşi Oto Kurtarıcı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Yolda Kaldıysanız Hemen Arayın!
WhatsApp Acil Durumlarda Konum Atınız.